Mou

Glastonbury Festival 2009 line-up, in all its alphabetically ordered glory

I’m a few days late this year, but as is becoming tradition – here is the Glastonbury 2009 line-up ordered alphabetically for those of us who like to indulge our OCD every so often.

I’ve found that in the past I go to Glastonbury with a fair idea in my mind of who I want to see already, so its good to be able to refer back quickly to the artist and see what day they’re planning. Its also the case that by the 2nd day I’m starting to remember reading that certain artists are playing who actually aren’t, so I need this list to show me when I’m going mad :)

If you want a copy of it to take with you, heres the entire Glastonbury Festival 2009 line-up as a spreadsheet.

Enjoy!

Artist Stage Day
2ManyDJs East Dance Saturday, 27th
3 Daft Monkeys Avalon Stage Friday, 26th
3 Daft Monkeys The Glade Sunday, 28th
6 Day Riot Avalon Stage Sunday, 28th
Abdullah Chhadeh And Syriana Jazz/World Stage Sunday, 28th
Adam & Lydia The Bandstand Sunday, 28th
Adsorb Pussy Parlure Thursday, 25th
Aerial Act and Nathan Club Dada Saturday, 27th
Afghan Headspin Pussy Parlure Thursday, 25th
Africa Express Soundsystem Club Dada Saturday, 27th
Al Cool ands Stranger Wines Club Dada Saturday, 27th
Alberta Cross The Park Stage Sunday, 28th
Alejandro and Magic Tombolinos Club Dada Thursday, 25th
Alela Diane The Park Stage Sunday, 28th
Alessi’s Ark Queen’s Head Stage Thursday, 25th
All Hands on Decks Dance Lounge Sunday, 28th
Altern-8 Dance Lounge Thursday, 25th
Alyssa Bonagura Acoustic Stage Friday, 26th
Amadou & Mariam Guardian Lounge Sunday, 28th
Amadou & Mariam Pyramid Stage Sunday, 28th
Amanda Blank Dance Lounge Friday, 26th
Amy Ballinger The Rabbit Hole Friday, 26th
Animal Collective The Park Stage Friday, 26th
Annie Mac West Dance Friday, 26th
Annie Nightingale Opening Party Pussy Parlure Thursday, 25th
Ans G Stage Friday, 26th
Appleblim Silent Disco Sunday, 28th
Aquasky G Stage Saturday, 27th
Art Brut Other Stage Sunday, 28th
Ash Mandrake The Bandstand Friday, 26th
Astroboy Pussy Parlure Friday, 26th
Atomic Hooligan G Stage Saturday, 27th
Baaba Maal Jazz/World Stage Saturday, 27th
Babel The Bandstand Sunday, 28th
Baby Charles Pussy Parlure Saturday, 27th
Back to the Planet The Glade Sunday, 28th
Baddies John Peel Stage Saturday, 27th
Badly Drawn Boy Avalon Stage Saturday, 27th
Banco de Gaia The Glade Friday, 26th
Bap Kennedy Acoustic Stage Saturday, 27th
Bashema The Bandstand Sunday, 28th
Baskery Avalon Stage Friday, 26th
Bat For Lashes Other Stage Sunday, 28th
Beardyman Dance Lounge Thursday, 25th
Beardyman with The Bays The Glade Friday, 26th
Beat Torrent West Dance Sunday, 28th
Ben & Lex Pussy Parlure Thursday, 25th
Ben Sims G Stage Friday, 26th
Ben Taylor Acoustic Stage Friday, 26th
Beth Rowley Acoustic Stage Sunday, 28th
Bethia Beadman The Bandstand Sunday, 28th
Biggles Wartime Band The Bandstand Friday, 26th
Billy Nasty G Stage Friday, 26th
Billy Nasty (Dubstep Set) Pussy Parlure Thursday, 25th
Bishi The Park Stage Friday, 26th
Bjorn Again Pyramid Stage Friday, 26th
Black Eyed Peas Jazz/World Stage Sunday, 28th
Blackberry Wood Pussy Parlure Sunday, 28th
Blackberry Wood Club Dada Friday, 26th
Bloc Party Other Stage Friday, 26th
Blue Roses Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Blue Roses Guardian Lounge Saturday, 27th
Blur Pyramid Stage Sunday, 28th
Bobby Mcghees Club Dada Friday, 26th
Bombay Bicycle Club Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Bombay Bicycle Club The Park Stage Saturday, 27th
Bombay Bicycle Club Guardian Lounge Friday, 26th
Bon Iver Other Stage Sunday, 28th
Bon Iver The Park Stage Saturday, 27th
Bourbon Warfare DJs Pussy Parlure Saturday, 27th
Bowjangles The Bandstand Saturday, 27th
Boy Crisis Guardian Lounge Sunday, 28th
Boy Crisis Dance Lounge Saturday, 27th
Brand New Other Stage Sunday, 28th
Breakfast with Howard Marks The Glade Sunday, 28th
Bridgewater Reggae Soundsystem G Stage Sunday, 28th
Bristol Rise Up! Featuring… Dance Lounge Sunday, 28th
British Sea Power Avalon Stage Friday, 26th
Broken Records Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Brothers Bab Club Dada Thursday, 25th
Bruce Springsteen & Pyramid Stage Saturday, 27th
Bryony Fry The Rabbit Hole Friday, 26th
Burn the Negative Dance Lounge Friday, 26th
C.C.Q. The Rabbit Hole Saturday, 27th
Calvin Harris East Dance Sunday, 28th
Calvin Harris DJ Set Dance Lounge Saturday, 27th
Carmina The Bandstand Saturday, 27th
Caspa G Stage Sunday, 28th
Charlene Soraia Queen’s Head Stage Thursday, 25th
Chase & Status G Stage Sunday, 28th
Cheeba Silent Disco Sunday, 28th
Chief The Park Stage Sunday, 28th
Chip Munk Dance Lounge Friday, 26th
Chris Coco East Dance Sunday, 28th
Circlesquare Dance Lounge Friday, 26th
City Stereo Queen’s Head Stage Friday, 26th
Clive Craske The Glade Friday, 26th
Cold War Kids The Park Stage Sunday, 28th
Commix G Stage Saturday, 27th
Cora Smyth Band Acoustic Stage Saturday, 27th
Craig Charles Pussy Parlure Saturday, 27th
Crazy P Dance Lounge Friday, 26th
Crazy P Guardian Lounge Friday, 26th
Cromwell’s League The Rabbit Hole Sunday, 28th
Crookers West Dance Friday, 26th
Crosby, Stills & Nash Pyramid Stage Saturday, 27th
Cut A Shine Club Dada Thursday, 25th
Cyberfunk All Stars G Stage Sunday, 28th
Dan Black Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Dan Black John Peel Stage Friday, 26th
Dan Le Sac Vs Scoobius Pip Queen’s Head Stage Friday, 26th
Danny Howells Silent Disco Saturday, 27th
Dave Seaman Silent Disco Sunday, 28th
David Guetta East Dance Friday, 26th
Dead Like Harry Queen’s Head Stage Friday, 26th
Deadmau5 East Dance Saturday, 27th
Deathray Trebuchay Club Dada Thursday, 25th
DeepGroove Silent Disco Friday, 26th
DeepGroove West Dance Friday, 26th
Dhr Robijn G Stage Friday, 26th
Dirty Vegas West Dance Sunday, 28th
Dizzee Rascal Pyramid Stage Saturday, 27th
DJ – Crazy P DJ or Bonar 2020 Guardian Lounge Friday, 26th
DJ – Horsemeat Disco Guardian Lounge Friday, 26th
DJ – The Unabombers Guardian Lounge Friday, 26th
DJ – Bonar Guardian Lounge Friday, 26th
DJ – Coco Disco Guardian Lounge Sunday, 28th
DJ – Cosmic Disco Guardian Lounge Sunday, 28th
DJ – Cosmic Disco Guardian Lounge Sunday, 28th
DJ – Erol Alkin / Beyond The Wizards Sleeve Guardian Lounge Saturday, 27th
DJ – Frank Tope & Dan Guardian Lounge Sunday, 28th
DJ – Greco Roman Sound System (feat. Joe Hot Chip) Guardian Lounge Saturday, 27th
DJ – Greco Roman Sound System featuring… Guardian Lounge Saturday, 27th
DJ – Heavenly JukeBox Guardian Lounge Sunday, 28th
DJ – Johnno Burgess Guardian Lounge Saturday, 27th
DJ – Michael Cook Guardian Lounge Friday, 26th
DJ – Michael Cook Guardian Lounge Friday, 26th
DJ – Michael Cook Guardian Lounge Saturday, 27th
DJ – Red Rack’em Guardian Lounge Sunday, 28th
DJ – Richard Norris (Time & Space Machine) Guardian Lounge Saturday, 27th
DJ – Thecocknbull Kid Guardian Lounge Friday, 26th
DJ Badly Pussy Parlure Sunday, 28th
DJ Bunjy Dance Lounge Saturday, 27th
DJ Chinaman & Deaf Rave Club Dada Saturday, 27th
DJ Food West Dance Saturday, 27th
DJ Fresh The Glade Saturday, 27th
DJ Head Gardener Club Dada Friday, 26th
DJ Head Gardener Club Dada Friday, 26th
DJ Heavenly JukeBox Guardian Lounge Sunday, 28th
DJ Jason Mayall Club Dada Saturday, 27th
DJ Jason Mayall Club Dada Saturday, 27th
Dj Lee Club Dada Sunday, 28th
DJ Missill Dance Lounge Saturday, 27th
Dj Tall Will Club Dada Friday, 26th
DJ Tofowski Club Dada Sunday, 28th
DJ Yoda West Dance Saturday, 27th
Dodgy Avalon Stage Sunday, 28th
Dogshow The Rabbit Hole Friday, 26th
Don Diablo West Dance Sunday, 28th
Don Letts The Glade Saturday, 27th
Douglas James The Bandstand Thursday, 25th
Doves John Peel Stage Friday, 26th
Dr Gaffa Dance Lounge Sunday, 28th
Dr Meaker The Glade Saturday, 27th
Dreadzone East Dance Friday, 26th
Dub From Atlantis Dance Lounge Sunday, 28th
Dub Pistols The Glade Saturday, 27th
Dubblehead The Rabbit Hole Friday, 26th
DubFX Dance Lounge Sunday, 28th
dubious The Rabbit Hole Sunday, 28th
DubKasm Dance Lounge Sunday, 28th
Eagles Of Death Metal Pyramid Stage Saturday, 27th
East 17 Dance Lounge Thursday, 25th
Easy Star All-Stars The Park Stage Saturday, 27th
Easy Star All-Stars East Dance Friday, 26th
Easy Star All-Stars Pyramid Stage Sunday, 28th
Eatstatic The Glade Sunday, 28th
Ebony Bones Queen’s Head Stage Thursday, 25th
Ebony Bones Guardian Lounge Friday, 26th
Echo And The Bunnymen John Peel Stage Sunday, 28th
Eclectic Ballroom Pussy Parlure Sunday, 28th
Edward II Avalon Stage Saturday, 27th
Egstremely Special Supergroup (gleaned from all over site) til 6am The Rabbit Hole Sunday, 28th
Eliza Carthy Avalon Stage Saturday, 27th
Ella Chi Dance Lounge Thursday, 25th
Emiliana Torrini The Park Stage Friday, 26th
Emmy The Great John Peel Stage Sunday, 28th
Emmy The Great Guardian Lounge Saturday, 27th
Emmy The Great Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Enter Shikari Other Stage Sunday, 28th
Eric Prydz East Dance Saturday, 27th
Erik Truffaz Jazz/World Stage Saturday, 27th
Erol Alkan West Dance Friday, 26th
Esser John Peel Stage Saturday, 27th
Eveson G Stage Sunday, 28th
Evil Genius Dance Lounge Saturday, 27th
Ezra Bang & Hot Machine Dance Lounge Saturday, 27th
Fairport Convention Acoustic Stage Friday, 26th
Fat 45 Club Dada Saturday, 27th
Fight Like Apes Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Filthy Dukes West Dance Sunday, 28th
First Aid Kit The Park Stage Saturday, 27th
Fleet Foxes Pyramid Stage Friday, 26th
Florence And The Machine John Peel Stage Saturday, 27th
FluteBox Lee Club Dada Saturday, 27th
Frankmusik East Dance Sunday, 28th
Franz Ferdinand Other Stage Saturday, 27th
Freq Nasty West Dance Sunday, 28th
Friendly Fires Other Stage Friday, 26th
Fucked Up John Peel Stage Friday, 26th
Futureboogie Dance Lounge Thursday, 25th
Gabrielle Cilmi Pyramid Stage Friday, 26th
Gary Louris and Mark Olson Acoustic Stage Saturday, 27th
Gaslight Anthem John Peel Stage Saturday, 27th
Geezer G Stage Friday, 26th
General Fiasco John Peel Stage Friday, 26th
General Midi Pussy Parlure Thursday, 25th
Georgie Fame Acoustic Stage Sunday, 28th
Giorgio Gatti Vs Edoardo Marvaso G Stage Friday, 26th
Glasvegas Other Stage Sunday, 28th
Glitterati feat The Flying Goffey Brothers Queen’s Head Stage Friday, 26th
Golden Silvers Guardian Lounge Saturday, 27th
Golden Silvers The Park Stage Friday, 26th
Golden Silvers Queen’s Head Stage Thursday, 25th
Goldfish West Dance Sunday, 28th
Goldie Lookin Chain DJ Set Dance Lounge Saturday, 27th
Gong The Glade Sunday, 28th
Good Books John Peel Stage Sunday, 28th
Gringo Ska The Bandstand Saturday, 27th
Groove Diggerz Pussy Parlure Thursday, 25th
Guilty Pleasures Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Heartbreak East Dance Saturday, 27th
Heartbreak Guardian Lounge Sunday, 28th
Heavy Load Club Dada Saturday, 27th
Henry & Louis featuring Jamo Dance Lounge Sunday, 28th
Herne Silent Disco Thursday, 25th
High Contrast G Stage Sunday, 28th
Hockey John Peel Stage Saturday, 27th
Hodmadoddery The Bandstand Thursday, 25th
Hope And Social Acoustic Stage Saturday, 27th
Hope And Social Queen’s Head Stage Friday, 26th
Horace Andy The Park Stage Saturday, 27th
Hot 8 Brass Band Jazz/World Stage Friday, 26th
Hudson Mohawke West Dance Saturday, 27th
Hugh Cornwell Acoustic Stage Friday, 26th
Hybrid Cinematic Set The Glade Sunday, 28th
Hypnotic Brass Ensemble Dance Lounge Friday, 26th
Hypnotic Brass Ensemble (Chicago) Club Dada Saturday, 27th
Ian Perry The Bandstand Sunday, 28th
Imelda May Acoustic Stage Sunday, 28th
In Case Of Fire Other Stage Sunday, 28th
Infadels (DJ Set) Dance Lounge Sunday, 28th
Infinite Scale Pussy Parlure Saturday, 27th
Inflatable Buddha The Bandstand Sunday, 28th
Iration Steppas ft Mark Iration East Dance Friday, 26th
Ironik Dance Lounge Saturday, 27th
Jack Penate John Peel Stage Friday, 26th
Jah Free and friends Club Dada Sunday, 28th
Jalapeno Sound System feat. Smoove & Turrell Dance Lounge Friday, 26th
Jam The Channel West Dance Saturday, 27th
James Hunter The Park Stage Friday, 26th
James Monro The Glade Friday, 26th
Jamie Burke The Rabbit Hole Friday, 26th
Jamie Cullum Jazz/World Stage Saturday, 27th
Jamie Jones Dance Lounge Thursday, 25th
Jamie Renton (Chilli Fried) Club Dada Saturday, 27th
Jamie T John Peel Stage Friday, 26th
Japanese Popstars West Dance Saturday, 27th
Jarvis Cocker John Peel Stage Saturday, 27th
Jason Mraz Other Stage Saturday, 27th
Jason Mraz Acoustic Stage Friday, 26th
Jason Mraz Queen’s Head Stage Friday, 26th
Jersey Budd Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Jessica Hoop The Rabbit Hole Sunday, 28th
Jim Masters Silent Disco Thursday, 25th
Jim Masters G Stage Friday, 26th
Jinx The Glade Saturday, 27th
Jodie Harsh Pussy Parlure Friday, 26th
Jodie Harsh West Dance Sunday, 28th
Joe Gideon And The Shark Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Joe Goddard (Hot Chip) West Dance Friday, 26th
Joe Lean And The Jing Jang Jong Queen’s Head Stage Sunday, 28th
John Smith Acoustic Stage Friday, 26th
Joker & Nomad Dance Lounge Sunday, 28th
Jon Hopkins G Stage Saturday, 27th
Jose James Jazz/World Stage Sunday, 28th
Josh Wink West Dance Saturday, 27th
Just Jack John Peel Stage Sunday, 28th
Kalakuta Millionaires The Bandstand Thursday, 25th
Kangaroo Moon The Bandstand Thursday, 25th
Kap Bambino Queen’s Head Stage Thursday, 25th
Kasabian Pyramid Stage Saturday, 27th
Kate Walsh Acoustic Stage Sunday, 28th
Katy Carr Club Dada Friday, 26th
Kava Kave The Bandstand Saturday, 27th
Kev Christmas The Rabbit Hole Saturday, 27th
Khaled Jazz/World Stage Sunday, 28th
Kieran, John & Amadou The Bandstand Thursday, 25th
Kilfenorca Ceili Band Acoustic Stage Saturday, 27th
Killa Dilla Club Dada Saturday, 27th
Kim Lone Club Dada Sunday, 28th
Kissy Sellout East Dance Sunday, 28th
Krafty Kuts G Stage Saturday, 27th
La Roux East Dance Saturday, 27th
Lack of Afro Live Dance Lounge Saturday, 27th
Lady GaGa Other Stage Friday, 26th
Ladyhawke John Peel Stage Sunday, 28th
Lamb Jazz/World Stage Friday, 26th
Lay Low The Park Stage Friday, 26th
Layo and Bushwacka! East Dance Friday, 26th
Lazy Habits Club Dada Friday, 26th
Le Vagabond Boogaloo Club Club Dada Sunday, 28th
Leeroy Thornhill (X Prodigy) Dance Lounge Friday, 26th
Lekiddo – Lord of the Lobsters! Dance Lounge Saturday, 27th
Leo the Amateur Dance Lounge Saturday, 27th
Les Fanfare Petard Club Dada Sunday, 28th
Lily Allen Pyramid Stage Friday, 26th
Linda Lewis Jazz/World Stage Sunday, 28th
Lisa Hannigan Acoustic Stage Saturday, 27th
Little Boots Guardian Lounge Friday, 26th
Little Boots John Peel Stage Friday, 26th
Little Musgraves The Bandstand Friday, 26th
Liz Green Queen’s Head Stage Thursday, 25th
London Community Gospel Choir Acoustic Stage Sunday, 28th
London Elektricity DJ Set G Stage Sunday, 28th
Lonnie Liston Smith Jazz/World Stage Saturday, 27th
Loop Force The Bandstand Sunday, 28th
Lottie Dance Lounge Sunday, 28th
Lucy Wainwright Roche Acoustic Stage Sunday, 28th
Lunaloop The Bandstand Friday, 26th
Lunasa Acoustic Stage Saturday, 27th
M Ward The Park Stage Saturday, 27th
Madelaine Hart The Rabbit Hole Saturday, 27th
Madness Pyramid Stage Sunday, 28th
Magic Numbers Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Major Major Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Malarchy The Bandstand Friday, 26th
Manu Dibango Jazz/World Stage Sunday, 28th
Marina and the Diamonds Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Mark Jones Dance Lounge Sunday, 28th
Marshall Hackett I ? What? Silent Disco Saturday, 27th
Martin Harley Band Acoustic Stage Sunday, 28th
Master Duncan’s Poetry Hour (Not) The Bandstand Sunday, 28th
Master Duncan’s Poetry Hour (Not) The Bandstand Saturday, 27th
Master Duncan’s Poetry Hour (Not) The Bandstand Friday, 26th
Mathew Jonson (Cobblestone Jazz) Dance Lounge Friday, 26th
Maura Kincaid Queen’s Head Stage Friday, 26th
Maxfield Dance Lounge Saturday, 27th
Maximo Park Other Stage Saturday, 27th
Maximo Park Queen’s Head Stage Thursday, 25th
Mellow Star Pussy Parlure Saturday, 27th
Metric Other Stage Saturday, 27th
Metronomy John Peel Stage Friday, 26th
Metronomy Queen’s Head Stage Thursday, 25th
Micachu and the Shapes The Park Stage Sunday, 28th
Miccachu & The Shapes Guardian Lounge Saturday, 27th
Michael McGoldrick, Iain Fletcher and Andy Dinan Avalon Stage Friday, 26th
Mike Harper The Bandstand Friday, 26th
Milk Artistik The Bandstand Saturday, 27th
Miss B G Stage Saturday, 27th
MJ Cole G Stage Sunday, 28th
Monty Casino Club Dada Sunday, 28th
Mor & Joe The Bandstand Thursday, 25th
Morph The Bandstand Saturday, 27th
Motown 50th Birthday Queen’s Head Stage Sunday, 28th
MPHO Dance Lounge Sunday, 28th
Mr Hudson Other Stage Friday, 26th
Mr Nice G Stage Saturday, 27th
Mr Scruff East Dance Sunday, 28th
Mum Suleiman The Glade Friday, 26th
Music From The Penguin Cafe Guardian Lounge Sunday, 28th
Music Of The Penguin Cafe Orchestra Acoustic Stage Sunday, 28th
My Toys Like Me Pussy Parlure Sunday, 28th
Mystery Jets DJ Set Dance Lounge Thursday, 25th
Mystro Dance Lounge Friday, 26th
N Type G Stage Sunday, 28th
N.U.M.B. Dance Lounge Sunday, 28th
Nairobi The Glade Saturday, 27th
NAPT West Dance Saturday, 27th
Nathan Detroit West Dance Friday, 26th
Neil Young Pyramid Stage Friday, 26th
Nerm & D-Code Pussy Parlure Saturday, 27th
Newton Faulkner Acoustic Stage Saturday, 27th
Nick Cave And The Bad Seeds Pyramid Stage Sunday, 28th
No 1 Station Club Dada Saturday, 27th
No Crows Acoustic Stage Friday, 26th
Noah And The Whale The Park Stage Friday, 26th
Noah And The Whale Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Noisettes John Peel Stage Sunday, 28th
Novak 3D Disco Silent Disco Thursday, 25th
Novak 3D Disco Silent Disco Friday, 26th
Novak 3D Disco Silent Disco Saturday, 27th
Novak 3D Disco Silent Disco Sunday, 28th
Ocelot Dance Lounge Sunday, 28th
Official Secrets Act Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Open Mic The Rabbit Hole Friday, 26th
Open Mic The Rabbit Hole Friday, 26th
Open Mic The Rabbit Hole Sunday, 28th
Open Mic The Rabbit Hole Friday, 26th
Open Mic The Rabbit Hole Saturday, 27th
Open Mic The Rabbit Hole Saturday, 27th
Open Mic The Rabbit Hole Sunday, 28th
Open Mic The Rabbit Hole Friday, 26th
Open Mic The Rabbit Hole Sunday, 28th
Orkestra Del Sol Club Dada Sunday, 28th
Orquesta Aragon Jazz/World Stage Sunday, 28th
Ou Est East Dance Sunday, 28th
Outlaws Dance Lounge Friday, 26th
Outmode The Glade Friday, 26th
Pama International East Dance Friday, 26th
Paolo Nutini Other Stage Saturday, 27th
Passion Pit John Peel Stage Saturday, 27th
Pathaan The Glade Friday, 26th
Paul Arnold Pussy Parlure Thursday, 25th
Paul Woolford East Dance Friday, 26th
Peaches West Dance Sunday, 28th
Peatbog Fairies Avalon Stage Sunday, 28th
Peggy Sue Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Pendulum Other Stage Saturday, 27th
Perhaps Contraption The Rabbit Hole Sunday, 28th
Pete Tong East Dance Saturday, 27th
Peter Doherty Other Stage Saturday, 27th
Peter, Bjorn & John Guardian Lounge Saturday, 27th
Peter, Bjorn and John Other Stage Saturday, 27th
Peyoti For President Club Dada Saturday, 27th
Peyoti For Presidents Pussy Parlure Friday, 26th
Pinch & Peverelist Dance Lounge Sunday, 28th
Playing For Change Jazz/World Stage Saturday, 27th
Polka Madre Club Dada Sunday, 28th
Polly & The Billets-Doux The Bandstand Sunday, 28th
Poppy & Friends The Bandstand Saturday, 27th
Priscilla Ahn Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Pronghorn Club Dada Thursday, 25th
Q Tip Jazz/World Stage Friday, 26th
Qemists West Dance Saturday, 27th
Qemists (DJ Set) Pussy Parlure Thursday, 25th
Quiver West Dance Sunday, 28th
Quiver Silent Disco Friday, 26th
Raffertie Dance Lounge Thursday, 25th
Randy & Earls Old Record Club Pussy Parlure Friday, 26th
Ray Davies Acoustic Stage Friday, 26th
Red Light and Ben Westbeach G Stage Sunday, 28th
Red Snapper The Glade Friday, 26th
Regina Spektor Pyramid Stage Friday, 26th
Reverand and the Makers Dance Lounge Sunday, 28th
Rhythmites The Bandstand Friday, 26th
Richard ‘Kid’ Strange and the Party The Glade Sunday, 28th
Rob Da Bank East Dance Sunday, 28th
Robyn Hitchcock Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Rock Idol Pussy Parlure Sunday, 28th
Roger McGuinn Acoustic Stage Sunday, 28th
Rokia Traore Jazz/World Stage Saturday, 27th
Rolf Harris Jazz/World Stage Saturday, 27th
Roots Manuva Jazz/World Stage Sunday, 28th
RSD Dance Lounge Sunday, 28th
RSVP The Bandstand Sunday, 28th
Ruby Brown The Bandstand Saturday, 27th
Rumble Strips Queen’s Head Stage Friday, 26th
Rumble Strips John Peel Stage Friday, 26th
Run Club Dada Friday, 26th
Rusko The Glade Saturday, 27th
Ruth Theodore Club Dada Friday, 26th
Rye Rye Dance Lounge Saturday, 27th
Salsa Class Pussy Parlure Sunday, 28th
Salsa Class Pussy Parlure Friday, 26th
Salsa Class Pussy Parlure Saturday, 27th
Salsa Class Pussy Parlure Friday, 26th
Salsa Class Pussy Parlure Sunday, 28th
Salsa Class Pussy Parlure Saturday, 27th
Salsa Club featuring La Excelencia Pussy Parlure Sunday, 28th
Salsa Club featuring The Alex Wilson Salsa Power Orchestra Pussy Parlure Saturday, 27th
Salsa Club featuring The Elephants Pussy Parlure Friday, 26th
Sancho Panza The Glade Saturday, 27th
Sarah Conchita The Bandstand Thursday, 25th
Scott Matthews Acoustic Stage Friday, 26th
Scratch Perverts G Stage Saturday, 27th
Sean Taylor Acoustic Stage Friday, 26th
Second Class Citizen The Glade Sunday, 28th
Secret Open Mic…til 6am The Rabbit Hole Friday, 26th
Secret Open Mic…til 6am The Rabbit Hole Saturday, 27th
Seth Lakeman Avalon Stage Sunday, 28th
Seun Kuti and Fela’s Egypt 80 The Park Stage Sunday, 28th
ShakShak The Bandstand Sunday, 28th
Sharon Corr Acoustic Stage Sunday, 28th
Shlomo and Guests The Park Stage Saturday, 27th
Shut Up And Dance G Stage Sunday, 28th
Silent Disco’s DJ Silent Disco Saturday, 27th
Silent Disco’s DJ Silent Disco Sunday, 28th
Silent Disco’s DJ Silent Disco Thursday, 25th
Silent Disco’s DJ Silent Disco Friday, 26th
Skream And Benga West Dance Friday, 26th
SLAM G Stage Friday, 26th
Slow Club Guardian Lounge Friday, 26th
Smash n’ Grab Queen’s Head Stage Thursday, 25th
Smith & Mighty Dance Lounge Sunday, 28th
Soft Toy Emergency Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Solas Avalon Stage Saturday, 27th
Spaceships Are Cool Club Dada Saturday, 27th
Special Guest Guardian Lounge Sunday, 28th
Special Guest Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Special Guest Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Special Guests The Park Stage Saturday, 27th
Special Guests The Park Stage Friday, 26th
Special Guests The Park Stage Friday, 26th
Special Guests Pyramid Stage Friday, 26th
Speech Debelle Guardian Lounge Saturday, 27th
Speech Debelle and The Therapist Pussy Parlure Friday, 26th
Speed Caravan Jazz/World Stage Friday, 26th
Spinal Tap Pyramid Stage Saturday, 27th
Stanton Warriors The Glade Saturday, 27th
Status Quo Pyramid Stage Sunday, 28th
Steel Pulse Jazz/World Stage Friday, 26th
Stephanie Mckay Jazz/World Stage Friday, 26th
Stereo MCs The Glade Saturday, 27th
Steve Hillage Band The Glade Sunday, 28th
Stornoway Avalon Stage Sunday, 28th
Stornoway Acoustic Stage Saturday, 27th
Stornoway Queen’s Head Stage Thursday, 25th
Stuart Wilkinson West Dance Sunday, 28th
Sub Universe Queen’s Head Stage Friday, 26th
Sub-Universe Dance Lounge Sunday, 28th
Suprise Superstar Guest Club Dada Friday, 26th
Swamp Donkey The Bandstand Saturday, 27th
Swap-A-Rama Razzmattazz Pussy Parlure Friday, 26th
Sweet Billy Pilgrim The Bandstand Saturday, 27th
Syd Arthur The Bandstand Sunday, 28th
Take It 2 The Bridge Pussy Parlure Sunday, 28th
Tarantism Club Dada Sunday, 28th
Tayo The Glade Saturday, 27th
Team Waterpolo Queen’s Head Stage Friday, 26th
Teddy Thompson Avalon Stage Sunday, 28th
Terry Reid The Park Stage Sunday, 28th
The Aliens Queen’s Head Stage Sunday, 28th
The Bee’s Knees Pussy Parlure Sunday, 28th
The Big Pink Queen’s Head Stage Friday, 26th
The Big Pink Guardian Lounge Saturday, 27th
The Big Pink John Peel Stage Saturday, 27th
The Blockheads Avalon Stage Friday, 26th
The Boxer Rebellion Other Stage Sunday, 28th
The Broken Family Band Other Stage Saturday, 27th
The Capitol Years Queen’s Head Stage Sunday, 28th
The Cedar The Bandstand Friday, 26th
The Clever Bar-Stewards The Rabbit Hole Saturday, 27th
The Cloghoppers The Bandstand Saturday, 27th
The Cosmonauts G Stage Friday, 26th
The Delegators Club Dada Friday, 26th
The Destroyers Club Dada Thursday, 25th
The Destroyers Avalon Stage Sunday, 28th
The Doubtful Guest The Bandstand Thursday, 25th
The Duckworths The Bandstand Thursday, 25th
The Dynamics Club Dada Friday, 26th
The E Street Band Pyramid Stage Saturday, 27th
The Egg East Dance Friday, 26th
The Emperor Machine West Dance Saturday, 27th
The Gala Band The Bandstand Sunday, 28th
The Gentle Good Queen’s Head Stage Thursday, 25th
The Gents The Bandstand Friday, 26th
The Hocky-Smiths The Rabbit Hole Saturday, 27th
The Horrors The Park Stage Friday, 26th
The Invisible Guardian Lounge Saturday, 27th
The Kays The Bandstand Friday, 26th
The King Blues Avalon Stage Saturday, 27th
The King Blues Queen’s Head Stage Saturday, 27th
The Kleptones Silent Disco Thursday, 25th
The Lancashire Hot-Pots The Rabbit Hole Saturday, 27th
The Lancashire Hotpots Avalon Stage Saturday, 27th
The Long Notes Club Dada Friday, 26th
The Lost Brothers Acoustic Stage Sunday, 28th
The Low Anthem Queen’s Head Stage Friday, 26th
The Low Anthem The Park Stage Saturday, 27th
The Maccabees Other Stage Friday, 26th
The Maccabees Guardian Lounge Friday, 26th
The Mad Cows The Rabbit Hole Sunday, 28th
The Mandibles Avalon Stage Friday, 26th
The Mandibles The Bandstand Thursday, 25th
The Martin Harley Band Avalon Stage Saturday, 27th
The Memory Band Guardian Lounge Friday, 26th
The Memory Band The Park Stage Saturday, 27th
The Mojo Fins Queen’s Head Stage Friday, 26th
The Mummers Avalon Stage Sunday, 28th
The Nextmen featuring Yungun Dance Lounge Friday, 26th
The Nightingales John Peel Stage Saturday, 27th
The Parlure Cabaret Pussy Parlure Sunday, 28th
The Parlure Cabaret Pussy Parlure Saturday, 27th
The Part Time Heroes Dance Lounge Saturday, 27th
The Paul Strutter Band The Rabbit Hole Friday, 26th
The Perceptions Jazz/World Stage Friday, 26th
The Prodigy Other Stage Sunday, 28th
The Puppini Sisters Avalon Stage Friday, 26th
The Rakes Other Stage Friday, 26th
The Rakes Queen’s Head Stage Friday, 26th
The Rockingbirds The Park Stage Sunday, 28th
The Rusticles The Bandstand Thursday, 25th
The Rusticles The Rabbit Hole Friday, 26th
The Script Other Stage Saturday, 27th
The Shortwave Set Queen’s Head Stage Saturday, 27th
The Slips Queen’s Head Stage Friday, 26th
The Soft Pack John Peel Stage Sunday, 28th
The Specials Pyramid Stage Friday, 26th
The Streets Jazz/World Stage Friday, 26th
The Temper Trap John Peel Stage Saturday, 27th
The Ting Tings Other Stage Friday, 26th
The View Other Stage Friday, 26th
The Virgins Queen’s Head Stage Friday, 26th
The Virgins John Peel Stage Friday, 26th
The Volt The Bandstand Thursday, 25th
The Whip Other Stage Friday, 26th
The Whip West Dance Friday, 26th
The Wombats John Peel Stage Sunday, 28th
The Wombats Queen’s Head Stage Saturday, 27th
The Wonder Stuff Avalon Stage Saturday, 27th
Theoretical Girl Queen’s Head Stage Saturday, 27th
Timo Maas West Dance Saturday, 27th
Timo Maas The Glade Friday, 26th
Tinariwen Pyramid Stage Saturday, 27th
Tinchy Stryder East Dance Saturday, 27th
Tindersticks Acoustic Stage Saturday, 27th
Tom Hickcox The Rabbit Hole Sunday, 28th
Tom Jones Pyramid Stage Sunday, 28th
Tom Kitching & Gren Bartley The Bandstand Sunday, 28th
Tom Middleton East Dance Friday, 26th
Tom Middleton Old Shool Rave Set G Stage Saturday, 27th
Tom Real The Glade Friday, 26th
Tommy Sparks Queen’s Head Stage Friday, 26th
Tony Christie Guardian Lounge Sunday, 28th
Tony Christie Pyramid Stage Sunday, 28th
Totally Enormous Extinct Dinosaurs Guardian Lounge Saturday, 27th
Tragic Roundabout The Bandstand Friday, 26th
Trans Siberian March Band Club Dada Sunday, 28th
Transformer West Dance Sunday, 28th
Tunng and Tinariwen The Park Stage Sunday, 28th
Twisted Wheel John Peel Stage Sunday, 28th
Two Door Cinema Club Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Unabombers Dance Lounge Thursday, 25th
Urban Knights Silent Disco Friday, 26th
Urusen The Bandstand Saturday, 27th
Vagabond Queen’s Head Stage Sunday, 28th
Vent Pussy Parlure Thursday, 25th
Victor Menace!!r Club Dada Thursday, 25th
Vladimir Steamboat The Bandstand Friday, 26th
Vladimir Steamboat Pussy Parlure Friday, 26th
VV Brown East Dance Sunday, 28th
VV Brown John Peel Stage Friday, 26th
VV Brown Pyramid Stage Saturday, 27th
Wall of Sound 15 Years presents a night with… Dance Lounge Sunday, 28th
Wandering Word Extravaganza & Friends The Rabbit Hole Saturday, 27th
Warlords Of Pez Club Dada Friday, 26th
Warsaw Village Band Jazz/World Stage Saturday, 27th
WaterAid Choir The Park Stage Sunday, 28th
Wave Machines John Peel Stage Sunday, 28th
We Don’t Play Pussy Parlure Saturday, 27th
We Have Band John Peel Stage Sunday, 28th
We Have Band East Dance Saturday, 27th
We Have Band Queen’s Head Stage Thursday, 25th
We Have Band Guardian Lounge Sunday, 28th
Wheeler Street Avalon Stage Saturday, 27th
White Lies Guardian Lounge Sunday, 28th
White Lies Other Stage Friday, 26th
White Lies John Peel Stage Saturday, 27th
Who’s Afear’d The Bandstand Saturday, 27th
Whomadewho West Dance Friday, 26th
Wiley East Dance Saturday, 27th
Will Scott & Jan Bell The Bandstand Friday, 26th
Will Vegas Pussy Parlure Friday, 26th
Will Young Avalon Stage Sunday, 28th
WonderfullyCourteousGentlemen Dance Lounge Saturday, 27th
Wonky Pop DJs East Dance Sunday, 28th
Wonky Pop DJs East Dance Sunday, 28th
Yeah Yeah Yeahs Other Stage Sunday, 28th
Yr Ods Queen’s Head Stage Friday, 26th
Zinc G Stage Saturday, 27th

4 Responses to “Glastonbury Festival 2009 line-up, in all its alphabetically ordered glory”

  1. Regina Spektor
    Pyramid Stage
    Friday 26th June
    Please go and see her and phone me when she is on? Hehe!
    X

  2. Matt

    Sure – what’s your number? 😉

    x

  3. thats a huge list of bands, wish i was going!

  4.  
  1.  

Leave a Reply

css.php